بازدید: 11081 بازدید
عکس مطلب امپراطوری عثمانی

سلام دوستان عزیز؛
من محمدمهدی حاجی حسینی هستم. امروز برایتان کلیپی آماده کرده ام تا شما بتوانید در عرض چند دقیقه شناختی کامل و جامع از عمر 600 سالۀ امپراطوری عثمانی داشته باشید.

اهمیت این امپراطوری

این امپراطوری بسیار در تاریخ مهم و موثر بوده است. شاید باورتان نشود اما پایان عمر این سلسله در جنگ جهانی اول بوده است. بنابراین این سلسله پس از خلافت عباسی بزرگترین، طولانی ترین و مقتدر ترین دولت و امپراطوری اسلامی بود.

جنگ به بهانۀ اختلافات دینی

قلمرو عثمانی ها  در اوایل  قرن  شانزدهم  میلادی  در حدود بیست میلیون  کیلومتر  مربع  مساحت  داشت. حتی سطان های عثمانی خودشان را به عنوان خلیفۀ مسلمانان می دانسته و چون در ایران حکومت های شیعی تشکیل شده بودند – مثل حکومت صفویه – و خودشان را مستقل می دانستند، بار ها و بار ها با ایران جنگ می کردند.

فتوحات بسیار گسترده

سرزمین های امپراطوری عثمانی بسیار بزرگ بود. آنها بخشی از شبه جزیرۀ عربستان، بخشی وسیعی از شمال آفریقا، قسمتی از دریای سرخ، بخش هایی از ایران، آناتولی، بخش هایی از قارۀ اروپا تا شهر وین را به تصرف درآورند و ضمیمه امپراطوری خود کنند.

چرا مردمان آناتولی به زبان تُرکی حرف می زنند؟

جالب است بدانید که مردمان سرزمین آناتولی در ابتدا ترک زبان نبوده اند و طی سال های مختلف، مردمان ترک زبان از آسیای مرکزی به این قسمت مهاجرت کردند. بخشی از ترکان زمان پیروزی آلپ ارسلان (پادشاه سلجوقی) در جنگ ملازگرد (ذیقعده 463 هجری)، وارد سرزمین آناتولی شدند و بخشی دیگر در زمان حملۀ چنگیزخان مغول به آسیای مرکزی از آنجا فرار کردند و در آناتولی پناه گرفتند. در واقع این گروه دوم از ترکان (قبیله قاپی) سلسلۀ عثمانی را تشکیل داده اند.

علاقۀ مردمان ترکیه به تاریخ خود

به همین دلایل، مردمان کشور ترکیه بسیار به تاریخ خودشان یعنی امپراطوری عثمانی افتخار می کنند و به همین جهت، فیلم هایی مانند «قیام عثمانی» و آثار دیگری را برای تبلیغ تاریخ خود ساخته و می سازند. اما اینها توضیحات ابتدایی اند و توضیحات کاملتر و البته بهتر در کلیپ زیر موجود است. بنابراین، پیشنهاد می کنم حتماً این کلیپ را تا انتها تماشا کنید.

مطالعه بیشتر