بازدید: 5994 بازدید
عکس مطلب روایت غیرخطی چیست؟

سلام. محمدمهدی حاجی‌حسینی هستم و امروز با یک آموزش دیگر پیش شما آمده‌ام.

در خیلی از مواقع وقتی از ما بخواهند داستانی را شرح دهیم، بلافاصله شروع می‌کنیم و سیری از ابتدا تا انتهای داستان را روایت می‌کنیم.

به این نوع روایت یا شرح دادن داستان، اصطلاحاً روایت خطی می‌گویند. اما آیا تا به حال از خودمان پرسیده‌ایم که داستان را می‌توان جور دیگری روایت کرد؟ مثلاً آیا می‌توانیم بخشی از داستان را بگوییم، سپس به جای ادامه دادن داستان در روند عادی پرشی بزنیم به بخش گذشته‌تر یا آینده‌تر داستان و آن را به این روش روایت کنیم؟

بله این کار را به شرطی می‌شود انجام داد که در نهایت مخاطب از منظور ما و روند داستان مطلع شود. به عبارت دیگر، مخاطب پس از شنیدن داستان به صورت غیر خطی، بتواند داستان را به صورت خطی توضیح دهد.

حتی اگر کمی فکر کنیم فیلم‌ها یا سریال‌هایی را به یاد می‌آوریم که به صورت غیر خطی روایت شده‌اند؛ حتی این تکنیک در فیلم‌های کوتاه و کلیپ‌های مختلف نیز به خوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر بخواهم مثالی از فیلم‌های کوتاه مشهور برایتان بزنم، می‌توانم به فیلم‌کوتاه “طوفان سنجاقک” که اثری از شهرام مکری است اشاره کنم.

نوبتی هم باشد، نوبت دیدن یک فیلم‌کوتاه در زمینۀ روایت غیرخطی است. در ادامه، شما فیلم‌کوتاه “پیش‌گوی” را که بنده به همراه برادرم علی آن را تولید کردم را خواهید دید که مشکلات کنونی جامعه را هم تا حدودی مورد نقد قرار داده است.

مطالعه بیشتر