بازدید: 6521 بازدید
عکس مطلب مجهول به معلوم

مجهول به معلوم

سلام و درود بر شما عزیزان؛ من محمدمهدی حاجی حسینی هستم و امروز با آموزشی دیگر در زمینۀ فیلم سازی در خدمت شما عزیزان هستم.

خیلی از شما شاید برایتان سوالی ایجاد شده باشد که «شیوۀ مجهول به معلوم» چیست؟

خُب، در جواب به این سؤال باید گفت که، بینندگان فیلم شما، دقیقاً آن چیزی را می بینند که شما در فیلمتان برای آنها به نمایش می گذارید. درک معنا و مفهوم فیلم شما با اطلاعاتی که بیننده به مرور از دیدن فیلم شما به دست می آورد، ساخته می شود. حال، این اطلاعات را شما باید مدیریت کنید که چه زمانی در اختیار بیننده قرار دهید. به زبان ساده، اگر اطلاعاتی که تکمیل کننده فرایند فیلم هست را در پایان فیلم به مخاطب بدهید، در واقع فرایند مجهول به معلوم را ایجاد کرده اید.

دو خرگوش که در سینما در حال دیدن فیلم هستند. - مطلب: مجهول به معلوم
آموزش بکارگیری شیوه مجهول به معلوم در ساخت یک فیلم

چرا باید شیوۀ مجهول به معلوم را در فیلم رعایت کنیم؟

یکی از مهمترین شیوه هایی که در ساخت فیلم بکار می برند، همین شیوۀ مجهول به معلوم است. به عنوان مثال، در بسیاری از فیلم ها و سریال هایی که در تلویزیون کشورمان هم پخش می شود، می‌بینیم که اتفاقی در فیلم رُخ می‌دهد اما علّت آن برای ما (بیننده) نامشخص است. اما بعداً آن ماجرا برایمان مشخص و معلوم می‌شود.

اما نکته اینجاست که چرا ما باید این فرایند را در فیلم هایمان رعایت کنیم؟

دلیلش این است که اگر این شیوه را کمتر بکار بگیریند، ما دیگر (شاید) میل و رغبت زیادی برای دیدن قسمت بعد یا فصل بعد آن فیلم را سریال را نداشته باشیم. در نتیجه استفاده از این شیوه موجب می‌شود تا بیننده را میخکوب فیلم خود کند.

فیلم‌کوتاه «پایان» – با تکنیک مجهول به معلوم

من فیلم‌کوتاه “پایان” را به کمک برادرم (علی حاجی حسینی) ساخته‌ام. شما می‌توانید با دیدن این فیلم، به عنوان نمونه ایده بگیرید و فیلم «مجهول به معلوم» خودتان را بسازید.

فیلم دیگری که با شیوه مجهول به معلوم ساخته شده است!!
نویسنده و کارگردان: محمدمهدی حاجی حسینی
بازیگران: محمدمهدی سپهری، محمدسعید زبردست، محمدمهدی حاجی حسینی
تدوین: محمدسعید زبردست

مطالب دیگر

اگر نکته و یا سوالی داشتید، در این پایین در بخش “دیدگاه ها” مطرح بفرمائید.

انشاءالله پاسخگوی شما عزیزان خواهم بود.

مطالعه بیشتر