بازدید: 8168 بازدید
عکس مطلب چکار کنیم به ما ولاگر بگن؟

سلام بر دوستان عزیز.

   امروز می‌‌خواهیم با همدیگر یاد بگیریم که چجوری یک ولاگ (Vlog) خوب بسازیم و تبدیل به یک ولاگر بشیم. در همین ابتدای کار یک نویدی به شما می‌دهم که ساختن ولاگ قانون خاصی نداره و بیشتر نیازمند خلاقیت شما در فیلمبرداری و به خصوص مرحله تدوین است.

   ساختن ولاگ همچنین نیازمند امکانات زیادی نیست و حتی می‌‌توانید با یک گوشی موبایل هم، فیلمبرداری و صدابرداری کنید و ولاگ خود را تولید کنید. این نکته را هم فراموش نکنید که استفاده از یک میکروفون با کیفیت و یک دوربین DSLR به افزایش کیفیت ولاگتان کمک می‌کند.

  تفاوت ولاگ با دیگر روش های ساختن فیلم و کلیپ این است که شما در ولاگ بیشتر می‌بایست به صورت سلفی از خودتان فیلمبرداری کنید و در دوربین نگاه کنید و با مخاطبانتان حرف بزنید! در نتیجه قاب‌بندی و فاکتور های مهم دیگر که در فیلم و کلیپ های دیگر بسیار مهم هستند در ولاگ خیلی در نظر گرفته نمی‌شوند.

  در ساختن ولاگ باید توجه داشته باشید که شبیه مستند باید آن را بسازید و حتماً «حس» خود را از محیطی که درون آن قرار می‌گیرید به مخاطبانتان منتقل کنید؛ با کمک از حواس پنجگانه می‌توانید از جملاتی مثل: «چه بوی خوبی می‌آید، چقدر هوا امروز خنک است و…» استفاده کنید.

     برای شروع کار می‌بایست چند ثانیه به دوربین نگاه کنید و توضیح بدهید که در این ولاگ قرار است چه کاری را انجام دهید. (البته پیشنهاد من این است که این قسمت را در همان ابتدای ماجراجویی‌تان فیلمبرداری نکنید و در انتهای کارتان این قسمت را فیلم بگیرید زیرا ممکن است اتفاقات غیر منتظره‌ای رخ دهد که شما لازم باشد در همان ابتدای ویدئو به آنها اشاره کنید)

   این نکته خیلی مهم است که طرح داستانی و سناریوی کار خود را در ذهن داشته باشید و بر اساس آن داستان را جلو ببرید. در همین جهت می‌توانید در هر جایی که صلاح می‌دانید از محیط اطراف تصاویری بگیرید و اصطلاحاً یک «بی‌رول» از محیط اطراف بگیرید. یا اینکه همزمان با مخاطبتان حرف بزنید و… . آنچه مهم است، سلیقه و خلاقیت خود شماست!

   در آخر کار هم خوب است که با مخاطبانتان صحبت کنید و تجربه‌هایی که کردید را جمع‌بندی کنید و فیلم را به اتمام برسانید.

این هم یک نمونه‌کار از ولاگ های من هست. این را هم ببینید تا کمکتان کند:

مطالعه بیشتر