بازدید: 8333 بازدید
عکس مطلب ورشو سازی

به نام خدا

هنر ورشوسازی

سلام. من علی حاجی حسینی طاحونه  هستم. من در این مقاله تاریخچه هنر ورشوسازی در ایران را برای شما آماده کرده ام امیدوارم از این مقاله لذت ببرید. (:

ورشوسازی (قلمزنی ورشو) چیست ؟

تصویر قلمزنی آلیاژ ورشو

ورشوسازی هنر تولید اشیاء فلزی است که این نوع اشیاء فلزی با آلیاژ ورشو تولید می شوند.

هنر ورشو در دوران قاجار و پلهوی در برخی از شهر های ایران رواج داشته است و امروزه برخی از این کارگاه ها در شهر بروجرد فعال هستند. ورشوسازی از صنایع دستی مرتبط با فلز است و با مس گری شباهت های زیادی دارند; تنها تفاوت آنها این است در ورشوسازی از آلیاژ ورشو استفاده می شود و در مس گری از مس استفاده می شود و این هنر با حرفه هایی همچون سماور سازی و دواتگری ارتباط دارد.

محصولات ورشوسازی:

سینی ساخته شده با آلیاژ ورشو

می توان این محصولات را به دو دسته کاربردی و هنری تقسیم کرد. بیشتر اوقات هنرمندان در محصولات خود این دو دسته را به هم می آمیختند تا اشیایی که تولید می کردند هم کاربردی باشد و هم ویژگی های هنری را داشته باشد.  هنرمندان برای ساخت محصولات روی آلیاژ ورشو قلمزنی می کردند و با قلمزنی محصولاتی همچون سینی ، تابلو فلزی و … تولید می کردند. که البته قلمزنی بر روی آلیاژ ورشو بسیار سخت است چون آلیاژ ورشو محکم ، قوی و براق است.

تاریخ ورشوسازی در ایران :

قدمت ورشوسازی در ایران برای دوره صفویه است ولی اوج آن در دوره قاجار و چهلوی است. به دلیل اینکه آلیاژ ورشو از لهستان وارد ایران می شده است برای همین هنرمندان نام این آلیاژ رو اسم پایتخت لهستان گذاشتند. (ورشو)

این هنر در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی رونق زیادی داشته است.

شهربروجرد مرکز اصلی ورشوسازی در ایران:

شهر بروجرد به عنوان مرکز اصلی ورشوسازی در ایران بوده است که تنها شهری است که هنوز این محصولات در برخی از کارگاه های این شهر تولید می شود. سابقه ورشوسازی در شهر بروجرد به دوران قاجار بر می گردد. و در این شهر موزه هایی مخصوص هنر ورشوسازی وجود دارد. 

هنرمندان سر شناس در ورشوسازی:

  1. استاد محمدعلی کرمی فر
  2. استاد محمد باد آور
  3. استاد علیرضا شاددل
  4. استاد ماشاءالله فرخی
  5. استاد رضا رئوفیان
  6. استاد ورشوچی

ثبت ملی هنر ورشو :

هنر ورشو توسط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان یک هنر اختصاصی ویژه برجرد به ثبت ملی رسیده است.

 

انواع محصولات ورشوسازی:

قندان

سینی

کاسه

سماور

مطالعه بیشتر